Zamek w Baranowie Sandomierskim gościł wyjątkową uroczystość jubileuszu 20-lecia mieleckiej spółki Euro-Eko. – Mamy do czynienia z podmiotem zdrowym, który przez 20 lat stworzył swoją własną markę – powiedział wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Mateusz Berger. Po raz pierwszy poznaliśmy Mecenasów Ochrony Środowiska.

– Obchodzimy dziś jubileusz 20-lecia, choć to już niemalże 21 lat. Tak jak wiele innych wydarzeń, tak i my z powodu pandemii zdecydowaliśmy się przesunąć oficjalne obchody o rok. Dokładnie we wrześniu 2000 roku spółka Euro-Eko, która powstała na części Zakładu Utrzymania Ruchu WSK PZL Mielec, uzyskała ostatnie wymagane pozwolenie do prowadzenia działalności na terenie pierwszej w Polsce Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Mielcu. Naszym właścicielem, 100% udziałowcem została Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. I tak jest do dziś, z czego bardzo się cieszę – powiedział otwierając jubileuszową uroczystość prezes Euro-Eko Radosław Swół.

Wielki wysiłek pracowników

Było to wspólne święto firm Euro-Eko i Euro-Eko Media, ta druga spółka została wydzielona w 2011 roku. – Dziś jesteśmy jednym z największych producentów paliw alternatywnych w Polsce oraz liderem gospodarki wodno-kanalizacyjnej. Dziękuję Państwu za te 20 lat razem, za współpracę, pomoc i relacje, które udało nam się przez ten czas zbudować. Mam nadzieję, liczę na to i życzę Euro-Eko kolejnych 20 lat i takich przyjaciół jakich udało się przez ten czas zdobyć, a którzy dziś są tu obecni. Dziękuję przede wszystkim pracownikom za 20 lat ciężkiej pracy, we wcale nie łatwych branżach. I trzeba powiedzieć, że dzięki Państwu, dzięki zaangażowaniu i poświęceniu to było dobre 20 lat. Jestem przekonany, że kolejne 20 lat będzie równie dobre, a nawet lepsze – podkreślał prezes Radosław Swół.

Euro-Eko przedstawili natomiast sami pracownicy, którzy wystąpili w jubileuszowym filmie.

Agencję Rozwoju Przemysłu, podczas uroczystości 20-lecia, reprezentował wiceprezes zarządu Mateusz Berger. – W przypadku Euro-Eko mamy do czynienia z podmiotem zdrowym, który przez 20 lat stworzył swoją własną markę. Działa w biznesie, który nie jest łatwy, nie jest widoczny. Są odpady, jest woda. Dla każdego jest normalne, że odpady znikają, woda płynie. Dzięki Państwa pracy – trudnej i wymagającej, nie tylko związanej z transportem, pracą fizyczną, ale też z wszystkimi aspektami nowych technologii, laboratoriów, rozwoju – możemy cieszyć nowoczesnym zakładem, który wpisuje się w ideę zielonego ładu – mówił do zgromadzonych wiceprezes Berger.

Innowacje i odpowiedzialność społeczna

Parlamentarzystów reprezentowali posłowie Fryderyk Kapinos i Kazimierz Gołojuch. – To jest bardzo dobra firma, która została stworzona dla Specjalnej Strefy Ekonomicznej od zera i bardzo dobrze sobie na tym rynku poradziła. Zobaczyliśmy dzisiaj jak innowacyjną jest firma Euro-Eko, jak umiała się wpasować w realia rynku, jak potrafi przetwarzać odpady na paliwo alternatywne. To dobry wzór do pokazania w Polsce i zagranicą. Takimi firmami powinniśmy się szczycić – komentował poseł Kapinos.

– Kiedy widzę tak dobrą firmą, wspaniałych ludzi, którzy kreują tą rzeczywistość, to myślę, że możemy być dumni i życzyć sobie większej liczby takich firm, które rozwijają Podkarpacie i całą Polskę. Dziękuję za działania podejmowana w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu. Życzę kolejnych lat rozwoju i aktywnego korzystania ze środków europejskich i budżetu państwa – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl przypominał, że Euro-Eko powstało na bazie dawnej Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego. – Euro-Eko jest takim dzieckiem Agencji Rozwoju Przemysłu, którym można się pochwalić. Działalność badawczo-rozwojowa, innowacyjna naprawdę czyni tę spółkę poważnym graczem w Mielcu i na Podkarpaciu. Firma ta też sięga województwa lubelskiego. Obecność tutaj przedstawicieli wielu firm z mieleckiej strefy pokazuje, że każda firma ma właściwie do czynienia z Euro-Eko. Dziękuję pracownikom. Są tacy, którzy pracują tu od pierwszego dnia, trafiając do Euro-Eko z WSK Mielec – opowiadał.

Grupa zasłużonych pracowników została uhonorowana państwowymi odznaczeniami za wieloletnią służbę przyznanymi przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Medale wręczyła wicewojewoda podkarpacka Jolanta Sawicka.

ZOBACZ WIDEO – RELACJĘ Z JUBILEUSZU

Premierowe nagrody dla mecenasów

W oficjalnej części wydarzenia poznaliśmy pierwszych laureatów wyróżnienia „Mecenas Ochrony Środowiska”, które przyznała kapituła złożona z przedstawicieli Fundacji Ekologicznej „Czysta Wisłoka” oraz spółek Euro-Eko i Euro-Eko Media. Fundację podczas uroczystości reprezentowała prezes Teresa Pindera.

Statuetki „Mecenasa Ochrony Środowiska” otrzymali: Janusz Zakręcki, Aleksander Sobolewski, Hubert Sobiczewski, Tadeusz Radzięciak, Sławomir Progorowicz, Anna Panek, Grzegorz Ożóg, Władysław Ortyl, Fryderyk Kapinos i Paweł Ciećko.

– To dla mnie wielki zaszczyt, także zaszczyt dla gminy Ostrów, która od trzech dekad zajmuje się szeroko rozumianą gospodarką odpadami. Spółce Euro-Eko gratuluję tego pięknego jubileuszu. Nasze zakłady komunalne sąsiadują z Euro-Eko, dzięki współpracy z Euro-Eko możemy realizować zadania związane z ochroną środowiska na rzecz mieszkańców gminy Ostrów, całego powiatu, bywały przypadki, że i na rzecz całego województwa – powiedział Grzegorz Ożóg, wójt gminy Ostrów.

– Staramy się być liderem ochrony środowiska. Polskie Zakłady Lotnicze zawsze chcą współpracować z lokalnymi dobrymi firmami. Euro-Eko właśnie jest taką firmą – dodawał Janusz Zakręcki, prezes Polskich Zakładów Lotniczych.

– Dzisiaj odpady są potężnym biznesem, są również pewnego rodzaju misją. Dobre wyważenie pomiędzy misją i biznesem jest kluczem do sukcesu. W przypadku zespołu Euro-Eko mamy zbilansowany układ i ludzi z wizją. Pracujemy wspólnie nad rozwiązaniami, które wychodzą dużo szerzej niż na ten fragment kraju – podkreślał Aleksander Sobolewski z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.

Jubileuszowi 20-lecia Euro-Eko towarzyszył pokaz w locie samolotu odrzutowego TS-11 Iskra w wykonaniu Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła. Przed baranowskim zamkiem rozległa się salwa dwudziestu wystrzałów armatnich.

Uroczystości uzupełniła charytatywna aukcja obrazów na rzecz Caritas, malarskie dzieła przygotował lokalny artysta Stanisław Bigda. Dzień zakończył wieczór z muzyką na zamkowym dziedzińcu. Wydarzenie to odbyło się 2 września 2021 roku.