Euro-Eko Sp. z o.o. otrzymała nagrodę pierwszego stopnia oraz tytuł „Budowa Roku Podkarpacia 2020”. To wyróżnienie za linię produkcji paliwa alternatywnego w Kozodrzy.

Podkarpacka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa co roku przyznaje nagrody w konkursie Budowa Roku Podkarpacia. W piątek 19 listopada odbyła się uroczystość przyznania wyróżnień za inwestycje wykonane w 2020 roku.

Tytuł „Budowa Roku Podkarpacia 2020” w kategorii „Ekologiczna gospodarka odpadami” przypadł spółce Euro-Eko. To nagroda za wykonanie nowoczesnej linii do produkcji paliwa alternatywnego RDF w Kozodrzy. – Bardzo się cieszę z tego wyróżnienia i będzie mi bardzo miło złożyć je na ręce wszystkich uczestniczących w tym projekcie pracowników wraz z podziękowaniami za dobrą i ciężką pracę przy projektowaniu oraz budowie nagrodzonej inwestycji. Dziś to poświęcenie i zaangażowanie dają powód do dumy – mówi Radosław Swół, prezes zarządu Euro-Eko.

Nagrodzona w konkursie nowa linia wytwarzania paliwa alternatywnego RDF pozwala dwukrotnie zwiększyć możliwości produkcyjne Zakładu w Kozodrzy w gminie Ostrów. Praca linii polega na mechanicznym przetwarzaniu odpadów innych niż niebezpieczne w celu uzyskania paliwa alternatywnego. Tak przetworzony odpad przekazywany jest do cementowni.

– To ważne nie tylko dla spółki, ale i dla środowiska. Warto bowiem nadmienić, że wytwarzane przez spółkę Euro-Eko paliwo alternatywne wykorzystywane jest w przemyśle cementowym, co znacznie ogranicza emisję dwutlenku węgla w porównaniu ze spalaniem tradycyjnego paliwa, a odpady zamiast trafiać na składowisko, dostają drugie życie – podkreśla Radosław Swół. – Popiół powstały po spaleniu takiego paliwa w cementowni wchodzi w skład klinkieru cementowego sprawiając tym samym, że wspomniany proces jest procesem bezodpadowym.

– Nasza nowa linia produkcyjna, pozwalająca na przetwarzanie ponad 10 ton odpadów na godzinę, kosztowała ponad 4 miliony złotych. To bardzo ważna inwestycja. Inwestycja w przyszłość firmy, ale i w przyszłość środowiska naturalnego – dodaje prezes Radosław Swół. – To realny wkład w jego ochronę, tym bardziej się cieszę, że zyskała ona uznanie kapituły konkursu i możemy jako zakład i jako spółka dziś się takim wyróżnieniem pochwalić.